Baca Muayene

Baca Muayene İşleminin Faydaları
 
Birçok iş yeri ve ev, bacaların temizlenmemesinden, bacaların özensiz ve bilinçsiz yapılmasından, kalitesiz malzemeyle yapılmış olmasından dolayı yangınla sonuçlanmaktadır. Büyük kayıpların yaşandığı bu gibi afetlerin sonucunda ise büyük üzüntüler yaşandığı görülmektedir. İşinin ehli olmayan kişiler tarafından, kalitesiz malzemeyle ve yasalara uyulmadan yapıla baca yapımı işlemleri, kayıplara yol açacak boyutlarda sorun çıkarmaktadır. Bilinçsiz şekilde, işlemine ve tekniğine uygun olmadan yapılan bacalar, içerisinde yanma maddesi olarak ne kullanılırsa kullanılsın, sorun teşkil edecektir. Oysa bacanızı yaptırmak istediğiniz anda, baca muayene işlemini yaptırsanız böyle bir sorunla karşı karşıya kalmazsınız. Çünkü baca muayene işlemi yasal bir gereklilik olup, ev ve iş yerlerinde mutlaka yaptırılması gereken bir işlemdir. Yaptırılmaması durumunda olası bir tehlike anında bu durumun ortaya çıkması, sizi cezai yaptırıma tabii edecektir. Yasal zorunluluk haline gelen bu işlem, sadece sizin veya o yerde bulunanların değil; çevrede bulunanların da güvenliği için önemlidir. Baca muayene işlemini yaptırmanın birçok faydası bulunmaktadır.
 
Bunlardan bazıları şunlardır:
  • Bacanın yükseklik seviyesi ölçüldüğü için iyi bir çekiş gücü sağlayacaktır.
  • Ev veya iş yerinizin içerisine karbondioksit gazının sirayet etmemesine yardımcı olacaktır.
  • Hava sensörlerinin ayarlanmış olması, rüzgar gibi hava olaylarından etkilenmemesine yardımcı olacaktır.
  • Yangına mahal vermeyip, can ve mal kaybının yaşanmasına imkan tanımayacaktır.
Koşulların Sağlanması Aşaması
 
Ev veya iş yerine baca yaptıracak olan kişiler, maliyeti düşürmek adına bazı noktalarda esnek davranışlar sergilemektedir. Bu alanlardan birisi de, baca yapımı sırasında kullanılan malzemelerin kalitesiz ve ucuz ürünlerden seçilmesidir. Bu durumun önüne geçilmesi için baca muayene işlemi yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Ancak birçok insan özellikle evleri için baca yaparken, bu durumu göz ardı etmekte, yasal işlemleri başlatmamaktadır. Sonrasında ise olası bir sorun da büyük kayıplar yaşamaktadır. Bilinçli olarak hareket etmeli, tüm tedbirleri almalısınız. Baca muayene işlemi yapılmadan önce bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bunlardan bazıları şöyledir: Baca yapımı için kullanılacak ürünleri en iyi firmaların ürünlerinden seçmeniz gerekir. İyi izole edilmiş ürünleri tercih etmeli, yüksek sıcaklığa ve hava olaylarına karşı dayanıklı olan malzemeleri tercih etmelisiniz. Muayene işlemi başlamadan önce, önceden var olan bir bacanız varsa iyice temizlemeniz tavsiye edilmektedir. Düzenli aralıklarla temizlenen bir bacanın ömrü uzun olacağı gibi, maddi ve manevi kayıplar yaşamamanızda da faydalı olacaktır. Hava kanallarını kontrol ettirmeli, sıcaklığa dayanıklı yapı malzemelerini satın almalısınız. Güvenilir firmaların ürünlerini tercih ederek, muayene işleminizden sorunsuz bir şekilde çıkabilir, bacanızı rahatça ve güvenle kullanabilirsiniz.
 
Test Sonucunun Değerlendirilmesi
 
Bacalarınızı muayene eden kişiler, uzman kişilerdir. Bu kişilerin yapmış olduğu muayene işlemi sonrasında sizlere rapor verilmektedir. Sızdırmazlık testinden geçen bacanız, olumlu bir sonuçla raporlandırılırsa, güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak raporun sonucunda olumsuz durumlar görülürse, bacanızın yapımı ve kullanımı durdurulacaktır. Bu noktada test sonucunun iyi değerlendirilip anlaşılması önem arz etmektedir. Bacanın yapımı için kullanılan malzemelerin kalitesiz olduğu kararı verildiyse, baca yapımı için seçmiş olduğunuz ürünün kalitesiz malzemeden imal edilmiş olduğunu ve TSE belgesinin olmadığını anlamanız gerekir. En kısa süre içerisinde bu noktada çalışmalara başlamalı, kaliteli ve TSE belgeleri ürünleri bacanız için kullanmanız gerekir. Doğalgaz ile çalışan bir binanız varsa, testin olumlu sonuçlanması sonrasında kullanabilirsiniz. Doğalgaz şirketine rapor sunulur ve doğalgazın açılması için işlemlere başlayabilirsiniz. Doğalgazınızı kullanamaya başlamanız için bu işlemlerin yapılmış olması yasal bir zorunluluk haline gelmiştir. Aksi takdirde doğalgaz şirketi başvurunuzu dikkate almayacaktır. Çünkü doğalgazın kullanılması için bacanın uygunluğunun önemi büyüktür. Bacada sorun olması durumunda, olası tehlikeleri önlemek adına ve doğalgaz şirketini suçlamamak adına bu işlemlerin yapılması gerekmektedir. Kendiniz, yakınlarınız ve çevreniz için yasal işlemleri yapmalı, kaçak işlemlerin önüne geçmeli, tehlikeye ihtimal dahi vermemelisiniz. Bu işlemler sonrasında belirli aralıklarla bacanızın temizliğini yapar veya yaptırırsanız, bacanızın çekim gücünü ve akımını arttırmış olur, uzun yıllar size hizmet etmesini sağlamış olursunuz.
 
 
malatya temizlik